MODEL EKO

Do ogrzewania domu i c.w.u. w modelu EKO przewidziano system hybrydowy łączący pompę ciepła typu powietrze-powietrze z kominkiem z płaszczem wodnym na pellet.

Rys.1. Schemat systemu

Kominek do ogrzania wody współpracuje z powietrzną pompą ciepła. Pompa podgrzewa wodę od kwietnia do września, czyli poza sezonem grzewczym. W okresie zimowym, kiedy pompa ciepła nie podgrzewa c.w.u. ze względu na niskie temperatury powietrza, tę funkcję przejmuje kominek peletowy.

System hybrydowy wymaga zamontowania zbiornika buforowego i termostatycznego zaworu trójdrożnego. Pompa ciepła jest połączona szeregowo z buforem, gdzie trafia ciepła woda, po czym po zmieszaniu z wodą z kominka trafia do instalacji grzewczej. 

Automatyka sterująca pracą urządzeń grzewczych wyłącza pompę ciepła w momencie, gdy pali się w kominku. Gdy np. w nocy zgaśnie ogień w kominku wówczas pompa ciepła włącza się automatycznie i przejmuje grzanie. Kiedy nie pali się w kominku, woda ogrzewana jest wyłącznie przez pompę w godzinach dziennych. Pompa posiada także funkcję chłodzenia działającą z wentylacją mechaniczną z rekuperatorem, pozwala to latem obniżyć temperaturę powietrza w domku o nawet 4 stopnie Celsjusza.

Do produkcji energii elektrycznej przewidziano monokrystaliczne panele słoneczne o mocy łącznej 4 kWp dla domku dla pary i 4,8 kWp dla domku rodzinnego. Moc paneli jest większa, by w zimie móc wyprodukować wystarczająco energii, by naładować akumulatory na całą dobę. 

Przewidziano zainstalowanie baterii, które zapewnią całkowitą autonomiczność domku. Aby zredukować koszty inwestycyjne, do magazynowania energii zastosowano baterie litowo-jonowe lub AGM wykorzystywane w wózkach widłowych. Pojemność akumulatorów wynosi 4-5 kWh.

Łączny koszt inwestycji całego systemu energetycznego to 43 – 52 tys. złotych dla pary lub 47 – 56 dla rodziny.